JAK NARYSOWAĆ CZŁOWIEKA?

Przychodzi taki moment, u każdej rysującej osoby, że chce spróbować narysować człowieka. U niektórych szybciej, u niektórych później. Ja bardzo długo z tym zwlekałam. Bałam się rysowania człowieka jak ognia. Wierzyłam, że narysowanie twarzy i całej postaci jest piekielnie trudne. Dopiero pod koniec gimnazjum zaczęłam się przełamywać. Po pewnym czasie, w końcu mogłam odpowiedzieć sobie na pytanie: jak narysować człowieka?

NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY…

Cóż, tak naprawdę to wcale nie jest, aż tak trudne, jak mogłoby się zdawać. Musimy tylko wiedzieć jak podejść do tematu. Moim zdaniem kluczowe przy rysowaniu człowieka jest analiza jego proporcji. Pod pewnymi względami każde ciało ludzkie jest takie samo. Jeśli chodzi o jego proporcje oczywiście. To się tyczy zarówno zależności w całej sylwetce jak i w samej twarzy.

Proporcje całego ciała – 8 głów sylwetka doskonała

Idealne ciało człowieka składa się z 8 głów. Mimo, że ideały nie istnieją, to tego się trzymajmy na początku. Od czubka głowy do miednicy mieszczą się 4 głowy, a kolejne 4 od miednicy do podeszwy stopy. Dalej, kolano jest zawsze w połowie odległości od miednicy do stóp. U kobiet wcięcie w tali znajduje się w połowie odległości między brodą a miednicą.  Z resztą, wszystko możecie zaobserwować na rysunku poniżej.

rysunek pochodzi stąd: httpilojleen.blogspot.com

Także mając tą ściągawkę, nie pozostaje nam nic innego, jak wymierzyć wszystko i rysować. Dzięki temu, mamy już pojęcie jak się w ogóle za to zabrać. Ja również zawsze na początek rysuje sobie marginesy górny i dolny. Są to granice, których nie mogę przekroczyć, dzięki czemu mam pewność, że postać na pewno się zmieści w kadrze.

Okej to jak już wiemy jak narysować z grubsza całego człowieka, przejdźmy o jakże to kolejnej ważnej i kłopotliwej części, czyli twarzy….

Proporcje twarzy i jej zależności

Tutaj sprawa ma się podobnie. Tak, zgadza się, twarz również ma swoje podziały. Możemy ją podzielić na 3 równe części w poziomie: od brody do czuba nosa, od czubka nosa do łuku brwiowego oraz od łuku brwiowego do granicy czoła. Magia co nie? Spójrz teraz na swoją twarz. Działa prawda?

httpbognyprogram.blogspot.com

Dalej, to samo dzieje się przy pionowym podziale twarzy. Tu jednak dzieli się ona na 5 części : szerokość nosa jest równa szerokości pojedynczego oka, a te odległości są równe odległości zewnętrznego kącika oka do szczytu kości policzkowych.
Co więcej, wewnętrzny kącik oka leży na tej samej linii co zewnętrzna część nosa. Usta są nieco szersze od nosa, ale nie wystają dalej niż za połowę oka.

httpmalwinasiwiec.blogspot.com 

Prawda, że człowiek jest fascynujący? Studiowanie jego anatomii poprzez rysowanie jest naprawdę ciekawym doświadczeniem. Możemy przez to lepiej siebie poznać.

Jeszcze jedna ważna rzecz….

Wiadomo, że z tymi wszystkimi wiadomościami będzie teraz nam łatwiej narysować człowieka. Jednakże pamiętajmy, że nie od razu Rzym zbudowano. Tak samo jest z rysunkiem. Jeśli nie będziemy regularnie rysować to nic nam z tego nie wyjdzie. Także stare dobre przysłowie się sprawdza, iż praktyka czyni mistrza.

Aczkolwiek posiadając tą wiedzę, myślę, że wyćwiczenie rysowania postaci, zajmie wam nieco mniej czasu aniżeli bez niej. Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłam wam, jak narysować człowieka ;).

Także życzę wam powodzenia!

Jak zawsze:
pozdrowionka i miłego tworzenia

Karola